Hakkımızda

HÜLYA LEYLA ÇABUK KİMDİR ?

Hülya Leyla Çabuk, bitkilerle yüzlerce yıldır konuşan bir aileden geliyor.

Kendi ağzından hikayesi :

1936 yılında Ordu’ya bağlı Öceli Köyü’nde  doğdum. 12 yaşımdan bu yana karayemiş, ısırgan, kendir, karabaş, ayrıkotu, böğürtlenkökü gibi otlarla haşır neşirim.

Bu benim ailemden gelen bir gelenek. Bitkilerle ilgilenmeye 1955 yılında başladım. Dr. Ziya Konuralp’in teşviki ile aileden gelen bu bilgilerimi geliştirdim ve Şişli’de kendi işyerimi açtım. Sonrasında bir süre ara verip 1989-1992 yılları arasında çeşitli ülkelerdeki herbalistlerin çalışmalarını incelemek üzere yurtdışında bulundum. Türkiye’ye döndüğümde şu an hizmet verdiğim Bağdat Caddesindeki merkezi açtım. Yani 60 yıldır bu işin içindeyim. Geçmişten gelen birikimimi markalaştırarak kalıcı hale getirdim.

Bitkilerin dilinden iyi anlıyor, bir araya getiriyor, karışımlar yaratıyor. Tıpkı büyükanneleri, anneannesi, annesi gibi o da bitkilerden gelen sağlık ve güzelliğin inceliklerini kendinden sonraki kuşaklara aktarıyor. Yaptığı uygulamalarla adeta “deriyi işliyor” ve bu mucize karışımlarla herkese sağlık, parlaklık ve gençlik veriyor.

Hülya Leyla Çabuk’un bitkilerle tanışıklığı aile geçmişinden gelmektedir. Yüzyıllar öncesinden günümüze öğretileri gelen Hekim ayşe, Hülya Çabuk’un büyük ninelerindendir. Hekim Ayşe’nin bitkilerle tedavi serüveni kuşaktan kuşağa geçerek 7.kuşak torunu  Hülya Leyla Çabuk’a kadar uzanır.
Hülya Leyla Çabuk’un memleketindeki çocukluk ve ilk gençlik yılları bitkileri tanıma ve onların hangi tür tedavilerde kullanılacağını öğrenmekle geçer. Önceleri bu bilgilerini Ordu’ da ailede ve çevredeki tanıdıklarında uygulayarak kullanır. Daha sonra İstanbul’a gelerek Dr.Ziya Konuralp’in teşviki ile aileden gelen bu bilgilerini geliştirir ve profesyonel anlamda çalışmaya kendi işyerinde başlar. Aynı dönemlerde yurtdışına da herbalistlerin çalışmalarını incelemek ve daha fazla bilgi edinmek üzere seyahatlerde bulunur. Bütün bu birikimlerini kullanmak ve uygulayabilmek için de Bağdat Caddesindeki uygulama merkezini açar.
Bu dönemlerde çeşitli bitki kökleri üzerinde yaptığı araştırmalarını Eskişehir Kökler Araştırma Enstitüsü’ne gönderir ve buradan çalışmaları hakkında olumlu raporlar alır.

Daha bilimselleşen meslek hayatı, yüzlerce kişide alınmış olumlu sonuçlarla artan kullanıcı talebi ve kullanıcıların ürünlere kolayca ulaşabilme isteği onu, ürünlerini Sağlık Bakanlığı’nın izin verdiği koşullarda bir üretim yeri açmaya ve bu gelişmelerin doğal sonucu olarak da markalaşmaya iter.
2007 yılında, yarım asırlık bu bilgi birikimi, BitkiDerman markalı ürünler olarak hayata geçirilir. İlk etapta sadece saç bakımı ve tüy giderici ürünlerle başlayan bu dönemin hemen ardından akne ve cilt bakım ürünleri eklenerek ürün yelpazesi genişletilmiştir.

Hülya Leyla Çabuk ve Bitkiderman ürünleri, aynı zamanda erkeklerin egemen olduğu zorlu iş dünyasında bir kadın için, eşine az rastlanır ve takdir edilecek başarı öyküsüdür.

Uzun yıllardır merkezimde saç dökülmesi, akne, sivilce, istenmeyen tüyler, selülit, çatlak gibi problemler ve sedef, egzama gibi deri hastalıklarıyla ilgili bitkisel karışımlar uyguluyorum ve çok başarılı neticeler alıyorum.
Bundan 20-30 sene önce piyasada saç dökülmesi için hiçbir ürün yokken de ben bunları uyguluyordum.
İlaç yokken insanlar doğadan topladıkları bitkileri ezip kaynatıp, karıştırıp deneme yanılma yöntemiyle hangi bitkinin neye yaradığını buluyorlardı. Benim yaptığım onlara dayanıklılık katmak ve en işlevsel şekilde bir araya getirip bir merkezde insanların hizmetine sunmak oldu.
Ürünlerimiz BitkiDerman markasıyla bir süredir eczanelerde de bulunuyor. Eczacılar da geri dönüşleri gördükçe diğerlerinden farklı olduğunu anladıklarını söylüyorlar. Birçok eczacı kullanıcımız da var zaten.

Ben bitkiciyim, herbalistim. Doktor değilim. Yaptıklarım da aslında bir nevi kocakarı ilacı. Hayatımın 53 yılını bitkilerle iç içe çalışarak geçirdim. İnsanlar hangi sorundan başvurmuşlarsa sadece garanti verebileceklerimi alırım. İyi edemeyeceğim bir sorunu olan insanı asla almam, alamam çünkü dediğim gibi ben doktor değilim.
Benim deneyimim ve birikimim bir yere kadar yeterli oluyor. Bir ürünü eczaneye koyduğunuzda bunun arkasında bir ekip olması gerekiyor. Artık son teknoloji kullanılarak Kimya Mühendisleri kontrolünde gerçekleştirilen bir üretim var. Markalaştığınızda elinizde bilimsel olarak da kanıtınız olması gerekiyor. Bu yüzden ürünler için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda 6 aylık çalışmalar yaptırdım. Sonucunda da etkilerini kanıtlayan raporlar aldım.
Hazırladığım ürünler yalnızca bana özgü, başka yerde bulabilecekleri ürünler olsaydı bunca yıldır ben bu işi yapıyor olamazdım.
Bitkilerim başta Karadeniz olmak üzere tüm Türkiye’den geliyor. Çünkü Türkiye’de botaniğin en zengini, en güzeli var.
İnsanlar bana geldiğinde inancı yok olmuş olarak geliyor. Şöyle ki çok şey denemişler benim de onlardan biri olduğumu düşünüp tedirgin yaklaşıyorlar. Ben deriye bakıp ırsi mi, yağdan mı, mantar mı, sivilceden mi kişinin kendisine söylerim. Sözümün arkasında da dururum. Cevap almak istediğinizde hiçbir üründe, ürünün arkasındaki, en tepedeki insana ulaşamazsınız. Ama bana kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

0

mutlu
müşteri

0

yıllık tecrübe

0

çeşit bitki

0

başarı
oranı