BİTKİNİN FENDİ KELLİĞİ YENİYOR – OLALA DERGİSİ

BİTKİNİN FENDİ KELLİĞİ YENİYOR

50 yılı aşkın süredir İstanbul Bağdat caddesinde bulunan uygulama merkezinde çeşitli cilt ve saç problemi olan hastalara bitkisel çözümler sunan ünlü Herbalist H.Leyla Çabuk ile “Bitki Derman” ürünlerini ve markanın doğuşunu konuştuk.

Herbalist Hülya Leyla Çabuk Kimdir?

Tüm şifalı bitkilerden faydalanma konusunda 362 yıllık geçmişe sahip bir aileden geliyorum. Dr. Ziya Konuralp’ in de teşviki ile aileden gelen bu bilgilerimi geliştirerek 1989-1992 yılları arası, çeşitli ülkelerdeki herbalistlerin çalışmalarını yakından izledim. Avusturya, Fransa, İtalya, İskoçya, Çekoslovakya ve Doğu ülkelerindeki çalışmalarımdan dolayı, “Başarı Sertifikaları” ile yurda döndüm. 1992 yılında çeşitli bitki kökleri üzerinde yaptığım araştırmalarımı, “Eskişehir Kökler Araştırma Enstitüsü’ne” gönderdim ve enstitüden bu çalışmalarımın onayını aldım.

Bu işe nasıl başladınız ve bitkileri bu kadar iyi nasıl tanıyorsunuz?

Anne tarafımdan geliyor. Eskişehir’de yöntem onaylandığında kökenimizi araştırmaya başladım. Orta Asya’dan geldiğini buldum, 360 sene öncesine kadar gidebildim. Neneden toruna geçen bir şey bu. Kırıkçı çıkıkçı vardır, para karşılığı yapılmaz. Annen ne yapmışsa onu söylüyor, sen de onu yapıyorsun. Böyle kalıcı oluyor. 9 kuşak öncesine kadar gidebildim. 65 senedir içindeyim. Bu işi ailede para karşılığı yapan ilk ben oldum. Annem bir türlü kabul edemedi ve bu nedenle benimle 3 yıl konuşmadı. Sonra barıştık. 1950-60 larda kapı kapı gidip yapıyordum, 8 sene böyle geçti, iş sahibi oldum. Önce karşıdaydı işyerim, sonra da buraya geçtim. 56 senedir yapıyorum bu işi. Bana yetişemeyenlere benden sonrakilere de miras bırakmak istiyorum.

Bitki Derman nedir, açıklayabilir misiniz?

Bilimsel çalışmalarla formülünü geliştiren Bitki Derman ürünleri, saç dökülmesini engellemeye ve düzenli kullanımda saç çapını genişletmeye yardımcı oluyor. Bitkisel ürünler artık üniversitelerin de başarılarını kabul ettiği birer derman aracı haline geldi. Başlarda “Alternatif yöntem” olarak adlandırılan bitkisel formüllü “Bitki Derman” ürünleri artık alternatif olmaktan çıkıp bir çok sosyo-ekonomik sınıfta “tercih ürünü” olmaya başladı. Özellikle Kişisel Bakım Ürünleri kategorisinde yıllardır geliştirdiğimiz ürünlerle sektörde önemli bir yer edindik.

Peki ürünün etkisi ne kadar güçlü?

Kraliyet aileleri mensupları ve ünlü yıldızlar saç bakımı için bitkisel çözümleri tercih ediyor. Ürünlerimiz düzenli olarak kullanılır ve saç bakımına gerekli önem verilirse kelleşmiş bölgede saç çıkmasına yardımcı olduğunu gözlemledik. İşin güzel kısmı bunun birçok cilt tipinde aynı sonucu vermiş olması.

Ürün, nemsiz, yıpranmış ve matlaşmış saçlara ne gibi faydalar sağlıyor?

İçeriğindeki doğal Tea Tree Oil, vitaminler ve bitki özleri sayesinde saçın kaybolan nemini dengeler, yıpranmış ve parlaklığını kaybetmiş saçlara ışıltı kazandırmasına yardımcı olur. Boyalı saçlarda bile uzun süren canlılığı sağlamaya destek olur. Saçınızın ihtiyaç duyduğu terapiyi yumuşak ve doğal içeriğiyle zarar vermeden temin eder. Sadece saçları canlandırmakla kalmaz, antiseptik özelliği ile irritasyonu da önleyerek derideki yağ ve nem dengesinin sağlanmasına destekte bulunur. Bitki Derman Therapy Bakım Şampuanı, saçın matlaşmasına ve nem kaybına neden olan sodium chloride (tuz) içermez.

ÜRÜNLERİMİZ DÜZENLİ OLARAK KULLANILIR VE SAÇ BAKIMINA GEREKLİ ÖNEM VERİLİRSE KELLEŞMİŞ BÖLGEDE SAÇ ÇIKMASINA YARDIMCI OLUR.

Sizin bu reçetelere ekledikleriniz var mı?

13 yaşımdaydım, Dr. Ziya Konuralp’in akrabası üçüncü derece yanıktı. 40 gün sonra deri düzelmeye ve saç çıkmaya başladı. Konuralp, anneme “ Tıp üstü bir insansın” dedi. Sonra bana çok destek oldu, beni dışarı götürdü, çok ameliyata seyirci olarak soktu. İskoçya’da yaşlı bir adamın yanına gidip gelmemi sağladı. O adam bana bitki ile bitkiyi dayandırmayı öğretti. 5 yıl gittim geldim. Önceden annemler bitkileri dövüyorlardı, sürüyorlardı. Bir hafta sonra suyu kokuyordu. Şimdi ise ısırgan, kekik, sarımsak 50 sene dursun bozulmaz. Bitkileri nasıl koruyacağımı ve dayandıracağımı öğretti. Benim katkım bu oldu. 1936 doğumluyum ve geriye miras kalsın istiyorum. Buradan gelen insan faydalansın. Bütün yeğenlerime öğretiyorum.