DOĞADAN GELEN ŞİFA – ECZACI DERGİSİ

Doğadan gelen şifa: Pelinty’s Bitki Derman

Saç dökülmesi, akne, sivilce, istenmeyen tüyler gibi problemlere çözümler sunan BitkiDerman, önümüzdeki aydan itibaren de genel cilt temizliği ve bakımıyla ilgili olan bitkisel ürünleri piyasaya sunuyor.

Yarım asrı aşkın bir süredir bitkisel ilaçlarla ilgilenen Herbalist H. Leyla Çabuk’un, uzun yıllar süren çalışmaları neticesinde hazırladığı ürünler BitkiDerman markasıyla tüketicilerin hizmetine sunuluyor. Saç dökülmesi, akne, sivilce, istenmeyen tüyler gibi problemlere çözümler sunan BitkiDerman, önümüzdeki aydan itibaren de genel cilt temizliği ve bakımıyla ilgili olan bitkisel ürünleri piyasaya sunuyor. Firmanın sahibi Herbalist Çabuk, BitkiDerman ürünleri ve çalışmalarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Bu alanda çalışma fikri nasıl doğdu?

Bu benim ailemden gelen bir gelenek. Bitkilerle ilgilenmeye 1955 yılında başladım. Dr. Ziya Konuralp’in teşviki ile aileden gelen bu bilgilerimi geliştirdim ve Şişli’de kendi işyerimi açtım. Sonrasında bir süre ara verip 1989-1992 yılları arasında çeşitli ülkelerdeki herbalistlerin çalışmalarını incelemek üzere yurtdışında bulundum. Türkiye’ye döndüğümde şu an hizmet verdiğim Bağdat Caddesi’ndeki merkezi açtım. Yani 53 yıldır bu işin içindeyim. Son olarak hazırladığım bitkisel karışımlar artık seri üretimle üretiliyor ve eczanelerde de satılıyor. Yani geçmişten gelen birikimimi markalaştırarak kalıcı hale getirdim.

Ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Uzun yıllardır merkezimde saç dökülmesi, akne, sivilce, istenmeyen tüyler, gibi problemlerle ilgili bitkisel karışımlar uyguluyorum ve çok başarılı neticeler alıyorum. Bunlardan saç dökülmesi ve istenmeyen tüylenme ile ilgili olanlar BitkiDerman markasıyla yaklaşık 1 senedir eczanelerde de bulunuyor. Akne ile ilgili bitkisel formüllerimde aynı şekilde seri üretimle üretilmeye başlandı ve bu ay o da BitkiDerman Akne Seti adıyla eczanelere giriyor. Güneş kremi, cilt toniği, nemlendinci gibi günlük bitkisel cilt bakım ürünleri de sırada.

Sadece saç dökülmesine çözüm üretmiyorsunuz aynı zamanda tüy dökücü ürünleriniz ile özellikle bayanlara büyük bir avantaj sunuyorsunuz. Yaza girdiğimiz şu günlerde bayanlar için yenilikleriniz ve önerileriniz var mı?

Tüy dökücü demek yerine tüy giderici demek daha doğru olur, çünkü Bitki Derman’la tüyleri geri dönüşsüz şekilde yok ediyorum. Tabi bu bir anda olmuyor, kullandıkça tüyler gittikçe inceliyor ve azalıyor. Tüyleri yok etmenin yanında bir de uyguladığı bölgedeki cilt güzelleşiyor. Yaza girerken hanımlara bir sürprizim de bitkisel güneş kremi. Yüksek koruma faktörüyle, güneşin ciltte yaptığı tahribatı onaran bitki özleri içeriyor ve bu sayede güneşin zararlı etkilerinden koruyor.

Eczacılar ve ürünlerinizi kullananlardan ne tür tepkiler alıyorsunuz?

Teşekkür ve dua. Her insan teşekkür alır, ben dua alıyorum. Ayrıca ben bu geri dönüşleri çok daha önceden beri birebir uygulama yaptığım insanlardan zaten alıyordum uygulama merkezimde. Beni marka yaratmaya zorlayan da insanların bu memnuniyeti oldu. Şimdi de danışma hattımıza teşekkür telefonları geliyor, insanlar internet sitemize memnuniyetlerini yazıyor. Eczacılarda geri dönüşleri gördükçe diğerlerinden farklı olduğunu anladıklarını söylüyorlar. Birçok eczacı kullanıcımızda var zaten.

Bu alanda uluslararası bilinirliği olan firmalarla yarışıyorsunuz, sizi farklı kılan özellikleriniz nedir?

Bundan 20-30 sene önce piyasada saç dökülmesi için hiçbir ürün yokken bunları uyguluyordum. Benim 53 yıllık tecrübem var. Bu benim ailemden gelen bir gelenek. İlaç yokken insanlar doğadan topladıkları bitkileri ezip kaynatıp, deneme yanılma yöntemiyle hangi bitkinin neye yaradığını buluyorlardı. Benim yaptığım aile geleneğini devam ettirerek geçmişten gelen bilgilerimi ve birikimimi geliştirip onlara dayanıklılık katmak ve en işlevsel şekilde bir araya getirip bir merkezde insanların hizmetine sunmak oldu. Sonra bir adım daha atıp BitkiDerman markasını çıkarttım ki insanlar bana gelmesin ben onlara gideyim.

Ürünlerinizi hazırlarken hangi bilimsel temellerde çalişıyorsunuz?

Benim deneyimim ve birikimim bir yere kadar yeterli oluyor. Bir ürünü eczaneye koyduğunuzda bunun arkasında bir ekip olması gerekiyor. Artık son teknoloji kullanılarak kimya mühendisleri kontrolünde gerçekleştiriIen bir üretim var. Markalaştığınızda elinizde bilimsel olarak da kanıtınız olması gerekiyor. Bu yüzden ürünler için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda 6 aylık çalışmalar yaptırdım. Sonucunda da etkilerini kanıtlayan raporlar aldım. Ayrıca çeşitli bitki kökleri üzerinde yaptığım çalışmalar Eskişehir Kökler Araştırma Enstitüsü tarafından da onaylanmıştır.

Akne problemi ve cilt bakımı konusunda da yakında bir çalışmanız olacak sanırım bundan bahseder misiniz?

Evet, yine yıllardır merkezimde uyguladığım akneyle ilgili bitki karışımları BitkiDerman Akne Seti olarak bu aydan itibaren eczanelerde. Setin içinde 3 ürün var ve 4 hafta ile 4 ay arasında değişen bir sürede sivilce ve akneleri tamamen kurutuyor. Gelecek aydan itibaren de genel cilt temizliği ve bakımıyla ilgili olan bitkisel ürünlerimi çıkartıyorum. Bunların içinde Güneş Kremi, Yüz Temizleme Toniği ve Nemlendirici var.

Dağıtım ağınızdan bahseder misiniz, tüketiciye hangi kanallardan ulaşıyorsunuz?

Bizim büyümemiz yavaş ama sağlam adımlarla oldu. Benim 53 yıllık tecrübem üzerine BitkiDerman’ı ilk oluşturduğumuzda yalnızca internet sitemizden ve telefonla satış yapıyorduk, insanlara kargo ile ulaştırıyorduk. Sonrasında eczacılar bize ulaşıp ürün talep etmeye başladı ve onlara göndermeye başladık. Bir süre sonra ona da yetişemez olduk ve ecza depoları devreye girdi. Yerel bölgelerde depolarla başladık şimdi tüm Türkiye’ye dağıtım yapan ceza depolarında ürünlerimiz bulunuyor. Yani şu anda BitkiDerman tüm eczanelerde diyebiliyoruz. Bir kişi eczaneye gittiğinde eczacının o an elinde ürün yoksa bile talep edip depodan getirtebilir.