SAÇ DÖKÜLMESİNE BİTKİSEL TOKAT – BOXER DERGİSİ

SAÇ DÖKÜLMESİNE BİTKİSEL TOKAT

Herbalist Leyla Çabuk saç dökülmesine karşı tamamen doğal ve yüzde 100 başarı garantisi verdiği bir sistem kullanıyor. Sadece bitkileri kullanarak yaptığı doğal karışımlarla saç dökülmesini engellediğini ve saçın yeniden çıkmasını sağladığını iddia ediyor.

Bitkilerle tedaviye ne zaman ve nasıl başladınız?

1955 yılında başladım. Ailemden gelen bir gelenek. Önce memleketim Ordu’da aile içindekilere ve çevremdekilere uygulamamla başladı. Zamanla yayıldı. Daha sonra İstanbul’a geldim. Dr. Ziya Konuralp’in teşviki ile aileden gelen bu bilgilerimi geliştirdim ve Şişli’de kendi işyerimi açtım. Sonrasında bir süre ara verip 1989-1992 yılları arasında çeşitli ülkelerdeki herbalistlerin çalışmalarını incelemek üzere yurtdışında bulundum. Türkiye’ye döndüğümde şu an hizmet verdiğim Bağdat Caddesi’ndeki merkezi açtım. Yani 53 yıldır bu işin içindeyim.

Piyasada saç çıkartmayı vaat eden bu kadar çok ürün varken insanlar neden sizin kapınızı çalmalı?

Farklı olduğum için. Farklılığımı da açıklayayım: Benim yaptığım bitkiler derideki sorunu gideriyor. Ben saça hizmet vermiyorum. Saçın derisine yani tarlaya hizmet veriyorum. Bitkiyi koyduğum zaman deriyi tazeliyorum. Her seferinde deriyi harmanliyorum. Saç çıkartmayı vaat eden ürünlerin hiçbirinin 53 yıllık geçmişi yoktur. 53 yılda hizmet verdiğim insan sayısını bilmiyorum. Ayrıca cevap almak istediğinizde hiçbir üründe ürünün arkasındaki, en tepedeki insana ulaşamazsınız ama bana kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İnsanlar bir kere kendi yaşayarak görsün, ben buradayım. Hiçbir ürün sahibi bu lafı söyleyemez.

Bu işlem sonuç alınana kadar ne kadar sıklıkla uygulanıyor?

Uygulamaya göre haftada bir ya da 15 günde bir geliniyor. Eski saçın yerine gelmesi için haftada bir kullanılır. Ayrıca evde kullanilan başka bitkiler de var. İşlemin tamamını hiç buraya gelmeden evde kendi kendine de uygulayabilir. İlk başta dökülme duruyor. Daha sonra mevcut saçlara hacim geliyor.

Sonuç alma süresi nedir?

Kişinin yaşına, dökülen saçına göre dörtten 16 aya kadar sonuç alınır. Aslında dökülme ne kadar uzun yıllara dayalı ise sonuç alma süresi de o kadar uzuyor.

Peki bu seansların her biri için ne kadar ücret ödeniyor?

Burada yapılan her seans 50 TL. Ama evde kendi uyguladığında daha ekonomik olabilir.

Saç çıkartırken tüylerden de kolay kurtulma karışımlarınız da var. Peki, sırt ve göğüs gibi bölgelerdeki kılları yok etme konusunda da bu kadar iddialı mısınız?

Erkekler fazla tüylerden rahatsız oluyor. Tamamen yok etmek istemese de inceltmek azaltm ak istiyor. Erkeklerde sonuç alım süresi kadınlarınkinden biraz daha uzun. Çünkü erkeklerdeki tüyler daha sert. Bunun için önce kılları kökten alıp sonra tüy ile ilgili ürünümü gün aşırı kullanmalarını öneriyorum. Her seferinde tüyler daha azalmış ve incelmiş olarak çıkıyor.

Tüy ve saç sorunu haricinde, bos. hangi sorunları bit kilerle tedavi ediyorsunuz?

Mesela şu anda henüz piyasaya çıkarmadığım sarı tohum denilen bir bitki var. Sivilce için. İki hafta kullanilması yeterli. Yakında o ürünü de piyasaya çıkartacağım. Eczanelerde bulunabilecek.

Hangi hastalığa hangi bitkinin ya da bitkilerin iyi geldiğini nasıl tespit ediyorsunuz?

Ben bitkiciyim, herbalistim. Doktor değilim. Yaptıklarım aslında bir nevi kocakarı ilacı. Hayatımın 53 yılını bitkilerle iç içe çalışarak geçirdim. İnsanlar hangi sorundan başvurmuşlarsa sadece garanti verebileceklerimi alırım. İyi edemeyeceğim bir sorunu olan insanı alamam. Çünkü doktor değilim.

Bitkileri nereden ve nasıl temin ediyorsunuz?

Bitkilerim başta Karadeniz olmak üzere tüm Türkiye’den geliyor. Yurtdışmdan bitki getirmiyorum. Türkiye’de botaniğin en zengini ve en güzeli var.

Hazırladığınız bitkisel tedavi yönteminin sorunlar için iyi gelip gelmediğini nasıl test ediyorsunuz? Bir deney mekanizması var mı?

Deney mekanizmam bitkilerimi kullanan insanlar. Yıllardır hizmet verdiğim insanlar kendileri yaşayıp görüyorlar. Bir ürünü eczaneye koymak için bu yeterli değil. Bilimsel olarak da karutınız olması gerekiyor. Bu yüzden ürünler için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda altı aylık çalışmalar yaptırdım. Sonucunda da etkilerini kanıtlayan raporlar aldım. İnternet sitemizde var. Özel üniversite değil bir devlet kurumunda yaptırdım çünkü ürün işe yaramıyorsa oradan bu raporu almanız mümkün değil.

Hazırladığınız ürünler sadece size özgü ürünler mi?

Kesinlikle evet. Başka yerlerde bulabilecekleri bir ürün olsa bunca yıldır ben bu işi yapıyor olamazdım. İnsanlara önce ‘Her şeyi deneyin, ondan sonra bana gelin” diyebiliyorum. Yıllar geçtikçe insanların memnuniyeti kar yumağı gibi büyüdü ve beni marka olmaya zorladı. Bu yüzden şimdi ürünlerim bütün eczanelerde bulunuyor.

Ürünlerin yan etkisi var mı? Alerji yapar mı?

Kesinlikle yok. Aksine olumlu etkiler gösteriyor. Eğer tüy için bitki kullanıyorsa, tüyleri yok etmenin yanında bir de uyguladığı bölgedeki cilt güzelleşiyor. Mesela yüzüne kullanan bir hanım, çenesine bıyık bölgesine kullanmışsa bir süre sonra uygulamadığı burnu ve alnını beğenmez duruma geliyor. O yüzden ben cilt maskesi gibi arada bir tüm yüze de sürülmesini öneriyorum. Saç için saça koyduğum lapayı da eline ve yüzüne süren var. Ciltteki diğer sorunları da ortadan kaldırıyor. Leyla Çabuk bitkilerle sivilce, saç dökülmesi ve aşırı tüylenme gibi dertlere derman oluyor.